Pioneers in the industry, we offer japanese lachka fabric, crushed linen fabric, crush lycra fabric, korean linen fabric, fancy shirting fabric and double cloth shirt fabric from India.
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Lachka |
| Work | Plain |
| Material | Polyester |
| GSM | 121–160 gsm |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| Pattern | Plain |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100 - 150 GSM |
| Usage | Shirt, Garment |
| Suitable For | Kurta |
| Weave Type | Plain |
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Blend | Poly Linen |
| Material Composition | Polyester Linen Blend |
| Use Case | Shirting |
| GSM | 100-150 GSM |
| Width | 58 inch |
| Pattern | Crush |
| Texture | Linen Look |
| End Use | Shirting |
| Weave | Plain |
| Finish | Soft Finish |
| Color | White |
| Usage Type | Men |
| Fabric Form | Roll |
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| GSM (Grams per Sq. Meter) | 210-220 GSM |
| Stretch Type | 2 Way Stretch |
| Material | Polyester Blend |
| Width | 58 inch |
| Fabric Style | Jacquard |
| Print Type | Solid |
| Fabric Form | Open Width |
| Spandex Percentage | 4% |
| Recommended Use | Tops/Blouses, T-shirts |
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Material Composition | Polyester |
| Yarn Count (Lea) | POLY |
| GSM | 100-150 GSM |
| Width | 58 inch |
| Pattern | Linen structure |
| End Use | Shirting |
| Weave | Slub |
| Color | White |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester |
| Width (Panna) | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per sq. meter) | 121-140 |
| Color Fastness | Fast Colors |
| Ideal For | Shirts |
| Pattern | Stripes |
| Weave | Plain |
₹ 150 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | polyester |
| Composition | 100% Polyester |
| Pattern | two cloth |
| Weave & Pattern | two cloth |
| Width (Panna) | 58 inch (147 cm) |
| Prints/Pattern | Digital Print |
| GSM (Grams per sq. meter) | 201-220 |
| Type | Cambric |
| Weave | TWO CLOTH |
| Width | 58 inches |
| GSM | 180 |
| Color Fastness | Fast Colors |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Polyester Viscose (PV) |
| Pattern | Plain |
| Width (Panna) | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per sq. meter) | 121-140 |
| Weave | Plain |
| Color Fastness | Fast Colors |
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 140 gsm |
| Width | 58 inch |
| Weave & Pattern | Plain |
| GSM | 150 |
| Width (Panna) | 58 inch (147 cm) |
| Fabric Type | polyester |
| Composition | 100% Polyester |
| GSM (Grams per sq. meter) | 121-140 |
| Weave | Plain |
| Color Fastness | Fast Colors |
| Pattern | Plain |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 100 m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | Shirting |
| Pattern Type | Plain |
| Brand | Imported |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Material | POLYESTER |
| Fabric Count (Lea) | POLY |
| Pattern | Plain/Solid |
| Prints/Pattern | Slub |
| Width | 60 inches |
| Fabric Finish | Dyed |
| Brand | imported line |
| Composition | poly linen |
| GSM | 120 |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester Lycra |
| GSM | 240 GSM |
| Usage/Application | Garments |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Width | 58 inch |
| Stretch Type | 2 Way Stretch |
| Use | T-Shirt, Kids Wear, Sweatshirt |
| Knit Type | jacquard |
| Weave Pattern | Jacquard Geometric |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 100 Meter
Faizan Memon (CEO)
Silver Textile
Upper Floor,u1 Silver Market, Salabatpura Main Road
Surat - 395002, Gujarat, India